مجلس حنابندان و عروسی

بهترین تشریفات و تالار مجالس
تشریفات و خدمات مجالس
ژانویه 21, 2021
منوی غذای سالن تشریفات
معرفی منوی غذای سالن تشریفات
فوریه 4, 2021

مجلس حنابندان و عروسی

مجلس حنابندان و عروسی

مجلس حنابندان و عروسی

مجلس حنابندان و عروسی  یکی از مراسم هایی که جزئی از آداب و رسوم ایرانیان محسوب می شود. این مراسم یک شب قبل از مجلس عروسی برگزار می شود و در شهرهای مختلف ایران و در میان قومیت های مختلف شکل مراسم متفاوت است. در این مراسم حنا را خانواده داماد تهیه کرده و به منزل پدر عروس می برند.

رسم و رسوم برگزاری مراسم حنابندان با توجه به فرهنگ هر شهر تعیین می شد. این مراسم را می توان در خانه عروس و بعد از شام برگزار کرد. اما برخی از افراد آن را در باغ یا تالارهای پذیرایی و با پذیرایی به صورت شام برگزار می کنند.

ویژگی های مجلس حنابندان

یکی از مسائلی که در مراسم حنابندان اهمیت دارد لباس عروس است. لباس عروس در این مراسم معمولا از بین رنگ های شاد و روشن انتخاب می شود و بهتر است باشکوه و زیبا باشد. همچنین آرایش عروس نسبت به مجلس عروسی ساده تر می باشد. البته این نکات بستگی به سلیف عروس داشته و می تواند تغییر کند.

مجلس حنابندان در شهرهای مختلف معمولا بعد از شام اجرا می شود و تا دیر وقت ادامه دارد. هزینه های این مراسم نیز معمولا بر عهد هر دو خانواده عروس و داماد می باشد. پذیرایی مراسم را پدر عروس و هزینه های لباس و آرایشگاه را داماد بر عهده دارد.

البته امروزه با توجه به افزایش هزینه ها و تجملات، اکثر عروس و دامادها از برگزاری این مراسم صرف نظر می کنند و بیشتر به برگزاری مراسم عروسی به شکل زیباتری فکر می کنند.

برای جذاب تر شدن مراسم حنابندان می توان از کارت دعوت های جداگانه ای برای مهمانان استفاده کرد. همچنین می توان از تم ویژه ای برای این مراسم استفاده کرد. معمولا تم مجلس حنابندان از قدیم قرمز بوده و برای عروس از لباس قرمز و همچنین گل های قرمز برای تزیین مراسم استفاده می شود.

از مهمترین رسومات مربوط به مجلس حنابندان، آغشته کردن دست عروس به حنا است. برای این کار می توان از ظرف حنای مخصوصی استفاده کرد و آن را با گل های مصنوعی و طبیعی، روبان، مروارید و… تزیین کرد. همچنین برای دست عروس نیز می توان از طرح های عربی، هندی و… برای زدن حنا استفاده کرد.

بهترین تشریفات در اصفهان تشریفات گیتی

مجلس عروسی

برای برگزاری یک مجلس عروسی درست و آبرومندانه، باید برنامه ریزی دقیقی برای همه کارها داشت. چرا که هنگام برگزاری مراسم، عروس و داماد ممکن است استرس زیادی داشته باشند و به همین دلیل داشتن یک برنامه مناسب می تواند به آنها کمک کند. در نظر گرفتن بودجه و سلیقه مهمترین اصل در این مراسم است.

بایستی برنامه عروسی را با هزینه و بودجه خود هماهنگ کرد. همه خدمات و کارهایی که در عروسی باید انجام شود مانند آتلیه، لباس، آرایشگاه، تالار پذیرایی و… بایستی با بودجه عروس و داماد مطابقت داشته باشد تا فشار مالی زیادی به آنها وارد نشود.

نکات مهم در برگزاری مجلس عروسی

یکی از نکات مهم در برگزاری مجلس عروسی، انتخاب تاریخ مناسب برای آن روز است. انتخاب روز مناسب برای برگزاری این مراسم مهم، از اهمیت زیادی برخوردار است. برگزاری مراسم در روزهای تعطیل مانند اخر هفته و یا اعیاد مذهبی، برای مهمانان مناسب تر است. چرا که مشکلی برای شرکت در مراسم برای آنها وجود ندارد.

همچنین همه چیز در مراسم عروسی باید مطابق با سلیقه عروس و داماد باشد تا مراسم مورد رضایت و به یاد ماندنی باشد. گل آرایی فضای مراسم و چیدمان، نوع غذا، لباس، آرایشگاه و… همه چیز مطابق با سلیقه عروس و داماد باشد.

یکی از موارد مهم در مجلس عروسی، شام و نوع سرو غذا می باشد. کیفیت غذا و مزه آن باید طوری باشد تا مورد رضایت همه مهمانان و عروس و داماد باشد. امروزه شام عروسی به صورت سلف سرویس ارائه می شود و با توجه به تعداد مهمانان پذیرایی صورت می گیرد. اما حتما نباید با چند مدل غذا و به صورت سلف از مهمانان پذیرایی کرد.

انتخاب لباس عروس و آرایشگاه نیز یکی از کارهای مهم در عروسی است. سایز لباس عروس بایستی متناسب با اندام عروس و سبک آرایش او باشد. همچنین در انتخاب آرایشگاه نیز باید به کیفیت کار سالن و معروف بودن آن دقت کرد.

یکی از مهمترین کارها در هنگام برگزاری مجلس عروسی، انتخاب آتلیه برای عکاسی و فیلمبرداری از مراسم است. اخلاق و حرفه ای بودن پرسنل آتلیه بسیار مهم است.

به طور کلی در مراسم عروسی در بهترین تشریفات اصفهان دقت در برنامه ریزی کارها اهمیت زیادی دارد، چرا که انجام به موقع کارها باعث می شود تا عروس و داماد به موقع به مراسم برسند و به مهمانان نیز خوش بگذرد.

هزینه عروسی در اصفهان

تشریفات خوب در اصفهان

بهترین تشریفات در اصفهان

تشریفات در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *